Academic Year 2018-19
 

Student Achievements

  • Ms. Sirigina Mounika of III IT has secured GOLD in the event 400 meters Running organized by PRAGATI SPORTS CLUB on the occasion of SPORTS DAY 2K19

  • Ms. Sirigina Mounica of III IT has secured Silver in Relay Running organized by PRAGATI SPORTS CLUB on the occasion of SPORTS DAY 2K19

  • Ms. Sirigina Mounika of III IT has secured GOLD in the event 100 meters Running organized by PRAGATI SPORTS CLUB on the occasion of SPORTS DAY 2K19
  • Ms. Teja Sruthi of II IT achieved Elite with Gold for the course “The Joy of Computing using Python” and stood as Topper of 1% all over India through NPTEL Course with a consolidated score of 97%.
  • Mr. D Bajireddy of IV year IT has selected to represent JNTUK Kho-Kho (Men) team which will take part in the south zone Inter University held on 19th September 2018.
  • Ms. S Sushrusha of III year IT has secured 2nd prize in Kho-Kho (W) conducted on Sports Day on 29th August 2018.
  • Ms. S Sushrusha of III year IT has stood as Runner in Throw-Ball conducted on Sports Day on 29th August 2018.

NPTEL Certification Courses:

S.No Name Roll No Course Title Result
1 Tejaswi Nimmalapudi 17A31A1222 Introduction to Programming in C Successful completion
2 S Geethika Sai Lakshmi 17A31A1231 Introduction to Programming in C Successful completion
3 Janamanchi Prathyusha 17A31A1209 Introduction to Programming in C Successful completion
4 Peddisetti Jayasri 17A31A1226 Introduction to Programming in C Successful completion
5 Varadhi Deva Manojna 17A31A1236 Introduction to Programming in C Successful completion
6 Chirukuri Naga Vitesh 17A31A1244 Problem Solving through Programming in C Successful completion
7 Preksha Jain 17A31A1228 Problem Solving through Programming in C Successful completion
8 Kota Pavana Supriya 17A31A1212 Problem Solving through Programming in C Successful completion
9 Allu Jaswanthi 17A31A1201 The Joy of Computing using Python Elite
10 Meghana Gurani 17A31A1207 The Joy of Computing using Python Elite
11 Teja Sruthi 17A31A1237 The Joy of Computing using Python Topper of 1% in this course
12 Amrutha Sai E 17A31A1206 The Joy of Computing using Python Elite With Gold
13 T B N L Keerthana 17A31A1235 The Joy of Computing using Python Elite
14 Sunkara Sivaramakrishna 17A31A1254 The Joy of Computing using Python Elite
15 Manyam Monika 17A31A1214 The Joy of Computing using Python Elite
16 Madhava Sai Adabala 17A31A1239 The Joy of Computing using Python Successfully completed

Placements

  • A total of 21 students from IT have been selected in various companies during the placements drive conducted in Pragati Engineering College.

S.No Roll No Name of the student Name of the company
1 15A31A1202 Anusuri Bala Priyanka CAPGEMINI(3.5 LAKHS PER ANNUM)
2 15A31A1206 Valluri Bharathi Laxmi Durga
3 15A31A1207 Boppana Lakshmi Priya
4 15A31A1209 Durga Sai Sushma Ch
5 15A31A1214 Sri Ramya Kantipudi
6 15A31A1215 Kilambi Vaishnavi Krishna
7 15A31A1216 Kodukula Shravika
8 15A31A1217 Lisha Jain
9 15A31A1225 Rao Dharavi
10 15A31A1226 Risha Jain
11 15A31A1229 Vydehi Sunku
12 15A31A1230 Suravarapu Alekhya
13 15A31A1235 Bondada Satya Hanuman
14 15A31A1202 P Sripriya TCS(3.3 LAKHS PER ANNUM)
15 15A31A1223 Parimala Aditya Arava
16 15A31A1227 Sathi Sushmitha
17 15A31A1232 V Sri Lakshmi
18 15A31A1215 K Vaishnavi Krishna OPENTEXT(6.6 LAKHS PER ANNUM)
19 15A31A1220 N Swapna
20 15A31A1202 B Satya Hanuman GGK TECHNOLOGIES(3.5 LAKHS PER ANNUM)
21 15A31A1226 Risha Jain TVARANA SOFTWARE SOLUTIONS(4 LAKHS PER ANNUM)
22 15A31A1220 N SWAPNA DBS BANK(7 LAKHS PER ANNUM)
23 15A31A1231 T Durga Harika SYNTEL(3 LAKHS PER ANNUM)
24 15A31A1202 Pooja Jain CODEMANTRA(2.5 LAKHS PER ANNUM)
25 15A31A1231 T Durga Harika WIPRO(3.5 LAKHS PER ANNUM)
26 15A31A1221 N BHARGAVI
27 15A31A1224 Pooja Jain

Internships:

  • The following are the two students from IT got selected for Internship (stipend- 12,000 per month) and placement (6.6 Lakhs per annum) in OpenText.
S.No Roll No Name of the student
1 15A31A1215 K Vaishnavi Krishna
2 15A31A1220 N Swapna

Academic Year 2017-18
 

Student Achievements

Outstanding Achievements

      • Ms. Parimala Aditya Arava of III IT achieved Elite for the course “Fundamentals of Database Systems” and stood as Topper of 5% all over India through NPTEL Course with a consolidated score of 79%.

NPTEL Certification Courses:

S.No Name Roll No Course Title Result
1 Anusuri Bala Priyanka 15A31A1202 Introduction to Modern Application Development Successful completion
2 Kilambi Vaishnavi Krishna 15A31A1215 Introduction to Internet of Things Successful Completion
3 Mootina Bhargavi Amulya 16A31A1221 Database Management System Elite
4 Vanga Kumara Veeravenkta Satya Kanth 16A31A1260 Database Management System Successful completion
5 Grandhi Rama Krishna Ajay 16A31A1246 Database Management System Successful Completion
6 Sirigina Mounika 16A31A1232 Database Management System Successful Completion
7 Motipalli Lakshmi Sri Lalitha 16A31A1222 Programming, data structures and algorithms using python Successful Completion
8 G.Sai Sravani Sreeja 16A31A1214 Programming, data structures and algorithms using python Successful Completion
9 Duvvuri Naga Pratyusha 16A31A1213 Programming, data structures and algorithms using python Elite
10 Yeluri Jahnavi 16A31A1240 Programming, data structures and algorithms using python Elite
11 Velumuri Amrutha 16A31A1238 Programming, data structures and algorithms using python Elite
12 A Naga Krishnaveni Varaha Lakshmi 16A31A1201 Programming, data structures and algorithms using python Elite
13 V Kumara Veera Venkta Satya Kanth 16A31A1260 Programming, data structures and algorithms using python Elite
14 Damalanka Satya Kalyani 16A31A1211 Programming, data structures and algorithms using python Elite
15 Pantham Kavya Sree 16A31A1226 Programming, data structures and algorithms using python Elite
16 Kilambi Vaishnavi Krishna 15A31A1215 Programming, data structures and algorithms using python Elite
17 Vuppalapati Vanitha 16A31A1239 Programming, data structures and algorithms using python Elite
18 Vasamsetti Dharani 16A31A1237 Programming, data structures and algorithms using python Successfully completed
19 Devalla Bhuvaneswari 16A31A1212 Programming, data structures and algorithms using python Successfully completed
20 Dunna Sree Vineeth Venkatesh 16A31A1243 Programming, data structures and algorithms using python Successfully completed
21 Ch Pravallika 16A31A1210 Programming, data structures and algorithms using python Elite
22 Karri Harika Rani 16A31A1216 Programming, data structures and algorithms using python Successful Completion
23 Nandam Sai Sri Harsha 16A31A1254 Programming, data structures and algorithms using python Successful Completion
24 Sanagavarapu Kanaka Sai Poornima 16A31A1230 Programming, data structures and algorithms using python Elite
25 Aggitakalya Manasa 16A31A1202 Programming, data structures and algorithms using python Elite
26 Balabhadruni Pranitha 16A31A1204 Programming, data structures and algorithms using python Elite
27 Grandhi . Ramakrishna Ajay 16A31A1246 Programming, data structures and algorithms using python Elite
28 Kanda Satya Sai Venkata Yashwanth 16A31A1250 Programming, data structures and algorithms using python Successful Completion
29 Rasi Deepika 16A31A1203 Programming, data structures and algorithms using python Elite
30 Khandavilli Nandini Devi 16A31A1217 Programming, data structures and algorithms using python Elite
31 Alekhya Puranam 16A31A1227 Programming, data structures and algorithms using python Successfully completed
32 Kesepattapu Nikhil 16A31A1252 Programming, data structures and algorithms using python Elite
33 Mootina Bhargavi Amulya 16A31A1221 Programming, data structures and algorithms using python Elite
34 Vydehi Sunku 15A31A1229 Programming, data structures and algorithms using python Elite
35 Nalam Aravinda Kumar 15A31A1248 Introduction to operating systems Successfully completed
36 Mangala Venkatesh 15A31A1245 Introduction to operating systems Successfully completed
37 P Siva Naga Sai 15A31A1253 Introduction to operating systems Successfully completed
38 B.Padmavathi 15A31A1204 Fundamentals of Database Systems Successfully completed
39 Durga Sai Sushma Ch 15A31A1209 Fundamentals of Database Systems Elite
40 Seela Sreelekha 15A31A1228 Fundamentals of Database Systems Successfully completed
41 Suravarapu Alekhya 15A31A1230 Fundamentals of Database Systems Successfully completed
42 Padala Sripriya 15A31A1222 Fundamentals of Database Systems Elite
43 Nalluri Swapna 15A31A1220 Fundamentals of Database Systems Elite
44 Risha Jain 15A31A1226 Fundamentals of Database Systems Successfully completed
45 Rao Dharavi 15A31A1225 Fundamentals of Database Systems Successfully completed
46 Sathi Susmitha 15A31A1227 Fundamentals of Database Systems Elite
47 Parimala Aditya Arava 15A31A1223 Fundamentals of Database Systems Elite + Topper of 5%
48 Kodukula Shravika 15A31A1216 Fundamentals of Database Systems Successfully completed
49 Katari Veera Venkata Rao 15A31A1241 Introduction to Programming in C Successfully completed
50 Bondada Satya Hanuman 15A31A1235 Introduction to Programming in C Elite

Placements:

  • A total of 12 students from IT have been selected in various companies during the placements drive conducted in Pragati Engineering College.
S.No Roll No Name of the student Name of the company
1 14A31A1201 ANAPPINDI NAGAMANI Hinduja Global Solutions
2 14A31A1205 CHEMBROLU BALA APARAJITHA
3 14A31A1209 GRANDHI SAI LAKSHMI
4 14A31A1210 KAKARLA PRASHANTHI
5 14A31A1211 KANCHERLA SAI VINITHA
6 14A31A1216 NETHI MOUNIKA
7 14A31A1217 PANTHAM YOGITHASATYASAI
8 14A31A1223 VEMASANI SAI SINDHU
9 14A31A1208 EDARA BHAVANA Karvy Data Management Services Ltd
10 14A31A1222 SAMATHAM PRATHYUSHA Intelenet Global Services
11 14A31A1222 SAMATHAM PRATHYUSHA Tvarana
12 14A31A1201 ANAPPINDI NAGAMANI Cyient



 

Academic Year 2016-17
 

Student Achievements

Outstanding Achievements

      • Ms. G. Naga Sai Swetha (11A31A1208), Ms. M. Vijaya Lakshmi (11A31A1218), Ms. Y. Suguna (11A31A1218) & Ms. Y. Amaravathi (11A31A1232) with their parents (Students of 2011-2015 batch – IT branch) received TCS Best Student-Project Awards from Mr.V.Rajanna, Vice-President and Regional Head, TCS, Hyderabad during Dec-2015.

    • Mr. Munukutla Raghu Teja [08A31A1244] of 2008-2012 batch has received Universiry Gold Medal for being the University Topper among IT students of all affiliated colleges under JNTU Kakinada

    • Two students of 2008-2012 Batch Mr. M Raghu Teja [08A31A1244] and Mr. G Venkata Reddy [09A35A1201] were the STATE CHAMPIONS in the programming contest “ASPIRATIONS 2020” conducted by M/S INFOSYS LTD. in Sept 2011

  • Ms. M Vijaya Lakshmi (11A31A1218) of IV IT has successfully completed the online certification course on “Programming, Data Structures and Algorithms” conducted by IIT Madras in July 2014, through NPTEL (National Programme for Technology Enhanced Learning)

Academic Year: 2016-17

NPTEL Certification Courses:

S.No Name Roll No Course Title Result
1 Padala Sripriya 15A31A1222 Developing Soft Skills and Personality Elite
2 M Naveen Kumar 15A31A1246 Developing Soft Skills and Personality Successful Completion
3 Daram Pujitha 15A31A1210 Developing Soft Skills and Personality Successful Completion
4 Sailendra Karlapudi 14A31A1229 Introduction to Operating Systems Elite
5 Repaka V V S Vinay 14A31A1235 Introduction to Operating Systems Successful Completion
6 Pothuraju Gopal 14A31A1225 Introduction to Operating Systems Successful Completion
7 Sathish Kumar Gadde 14A31A1227 Introduction to Operating Systems Successful Completion
8 Nethi Mounika 14A31A1216 Introduction to Operating Systems Successful Completion
9 Manyam Sruthi 14A31A1214 Introduction to Operating Systems Successful Completion
10 Samatham Prathyusha 14A31A1221 Introduction to Operating Systems Successful Completion
11 Damisetti S Lakshmi Harika 14A31A1207 Introduction to Operating Systems Successful Completion
12 Anusuri Bala Priyanka 15A31A1202 Introduction to Psychology Successful Completion
13 Padala Sripriya 15A31A1222 Programming in C++ Elite
14 Srilakshmi Vadrevu 15A31A1232 Programming in C++ Successful Completion
15 Vydehi Sunku 15A31A1229 Programming in C++ Elite
16 Durga Sai Sushma Ch 15A31A1209 Programming in C++ Elite
17 Parimala Aditya Arava 15A31A1223 Programming in C++ Elite
18 Risha Jain 15A31A1226 Programming in C++ Elite
19 R Dharavi 15A31A1225 Programming in C++ Elite
20 Vaishnavi Krishna Kilambi 15A31A1215 Programming in C++ Elite
21 Balusu Padmavathi 15A31A1204 Programming in C++ Successful Completion
22 Pasumarthi Sanjesh 15A31A1250 Programming in C++ Successful Completion

Summary of Student Achievements for 2016-17

S.no Name of the Event Host  Organization Duration of Event Achievement Count of Students
1 Krishna Pushkarams JNTUK 20,21 Aug 2016 Prize winner 2
2 VEDA Fest Aditya Engineering College 19-9-16 Prize winner 2
3 ESIP Workshop Pragati Engineering College 17,18 Sept   2016 Participation 6
4 ITAR Paper Publish on

CUDA programming

Aditya Engineering College 27-11-16 Participation 3
5 Internship Projects Cloud Technologies Nov-Dec 2016 Participation 6
6 South Zone Inter university Jntuk 10 to 13 Jan 2017 Team Member 1

Extra-Curricular Activities

Sports:

Summary for Academic Year 2016-2017 (Internal)

SNO NAME OF THE EVENT RESULT NO OF STUDENTS
1 KHO-KHO WINNER 1
2 ATHLETICS WINNER 1
Total Students – 02

Summary for Academic Year 2016-2017 (External)

SNO NAME OF THE EVENT RESULT NO OF STUDENTS
1 KHO-KHO WINNER 1
Total Students – 01

Internal Participation for Academic Year 2016-2017

S.No Year Name of student Department Event Category Result
1 2016-2017 D Baji Reddy IT/II Kho-Kho Sports Day 2K17 Winner
2 2016-2017 D Baji Reddy IT/II 100M Sports Day 2K17 III Prize

External Participation for Academic Year 2016-2017

S.No Name of student Branch/Year Event Category Result Venue
1 D Baji Reddy IT/II Kho-Kho Inter Collegiate Winner PragatiEngg College

Academic Year: 2015-16

S.No Name of the Event Host  Organization Duration of Event Achievement Student count
1 Significance of Research  & Development in Global  Recognition Pragati Engineering college 4-1-16  to  8-1-16 Participation 5
2 STRIDES(EJIVE-2K16) Pragati Engineering college 5-1-16 Prize winner 3
3 TCS Best Student Project Pragati Engineering college 26-12-15 Prize winner 4
4 VEDA  National Level Technical Symposium Aditya Engineering  College 18-9-15 to 19-9-15 Participation 11
5 Skill Development Program on “Mobile Application Development” Pragati Engineering college June-2015 Participation 3

Placements: 2015-16

S.No Company No. of Students got selected
1 Tata Consultancy Services 1
2 Polaris 1
3 Aagna Corporate Services Pvt Ltd 1
Total Number of students got placed 3

Academic Year: 2014-2015

S.No Name of the Event Host  Organization Duration of Event Achievement Student count
1 Emerge-2k15 BVC  Engineering  College 19-3-2015 Prizewinner 2
2 Emerge-2k15 BVC  Engineering  College 19-3-2015 Participation 2
3 Microsoft Imagine Cup Camp Pragati Engineering college 7-3-15 to 8-3-15 Participation 4
4 10 National Symposium for Women Sri Vishnu Engineering college for Women 6-3-15 to 7-3-15 Participation 2
5 Zeitgeist 2k15(National Level Technical Symposium) JNTUK 21-2-15 to 22-2-15 Participation 4
6 STRIDES (EPRoZYNE-2k15) Pragati Engineering College 8-2-15 Participation 4
7 Freedom Fest-2k15 6-2-15 to 7-2-15 Participation 10
8 Afosec-15 V R Siddhartha Engineering College 5-2-15 to 6-2-15 Participation 10
9 International Student’s Day Pragati Engineering College 17-11-14 Prizewinner 1
10 National Education Day Pragati Engineering College 11-11-14 Prizewinner 2
11 Engineers Day Pragati Engineering College 15-9-14 Prizewinner 4
12 Programmers Day Pragati Engineering College 13-9-14 Prizewinner 3
13 Hack Track SRM University 10-9-14 to 11-9-14 Participation 1
14 Online Certification Course on “Data Structures & Algorithms” IIT Madras July-2014 Prize Winner 1
15 Cyber Security & Malware Analysis Pragati Engineering College 17-7-14 to 18-7-14 Participation 1

Placements: 2014-2015

S.No Company No. of Students got selected
1 Tata Consultancy Services 9
2 Zen3 1
3 Nexiilabs 1
4 Face 1
Total Number of students got placed 12

Academic Year: 2013-2014

S.No Name of the Event Host  Organization Duration of Event Achievement Student count
1 Spikes-14(National  Level Technical Student Symposium) Andhra University College of Engineering 25-2-14 to 27-2-14 Participation 1
2 IsquareR-2k14(IETE) Gitam University 10-2-14 to 11-2-14 Participation 1
3 STRIDES (EPRoZYNE-2k14) Pragati Engineering College 8-2-14 Participation 7

Placements: 2013-2014

S.No Company No. of Students got selected
1 Tata Consultancy Services 2
2 Infosys 1
3 FACE 1
4 Mphasis 1
5 Accenture 2
6 JPC Technotask(P) Ltd 1
7 Advait Technology Solutions 1
Total Number of students got placed 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + thirteen =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>